Amikor kb. 15 évvel ezelőtt érkeztem, ebbe a Serpis folyó partján fekvő kis városba, Gandiába, azonnal a szívembe lopta magát.
Gandía városa kb 60 kmre délre található Valenciától. Lakossága nem haladja meg a 75 000 főt, viszont a lakosság száma évszaktól függően változhat, mivel a területet egész évben sok turista keresi fel. A város a Földközi-tenger mellett található, mintegy 60,8 négyzetkilométeren terül el. Ez az időszak volt az amikor az aragón királyi ház és a kasztil királyi ház a Földközi tenger parti területeket folyamatosan foglalta vissza a muszlimoktól. A források Gandiát először 1249-ben említik meg, és I Jakab aragón király foglalta vissza, viszont aki valójában nemesi rangra emelte ezt a sík, mocsaras területen álló kis muszlim toronyból lett udavarházat az II Jakab aragón király volt, aki fiának Aragón és Anjou Péternek vagyis I Ribagorza Péternek adta ezt a birtokot. Annak fia Aragóni Alfonz, az "Öreg" lett Gandia elsö grófja. Majd annak fia Aragóniai Alfonz a "fiatal" kapta meg a nemesi birtokot. 1485 Borja Rodrigo, aki ekkor még csak kardenális volt, és csak a későbbiekben vált VI Sándor pápává, vette meg a Gandiai hercegséget első szülött Fiának Péter Lajosnak. A Gandiai hercegség ekkor még az aragón királyi korona birtokában volt. 1485 végén Katolukius Ferdinánd Péter Lajosnak itéli meg a Gandiai Hercegi címet, így vált Gandi hercegséggé.
Borgia hercegi palota
Ha egy igazi hercegi palotát szeretnénk látni, és nemcsak elképzelni milyen is lehet az, akkor feltétlenül meg kell látogatunk a gandiai Hercegi Palotát. A borják 300 éven kersztül uralkodtak itt és 11 gandiai herceg volt közöttük.
Bár az évszázadok során a palota több felújításon is átesett, eredeti szerkezete nem változott. Egy nagyon jó állapotban fennmaradt palotáról beszélhetünk. Stílusa "valenciai polgári gótika". A palotában megtekinthetjük, többek között, Borgia Szent Ferenc eredeti állapotában fennmaradt szobáját, ahová akkor költözött át, amikor meghalt a felesége.
A palota másik fontos terme a Sasok csarnoka, és az igazán impozáns Arany Galéria, a neogótikus kápolnát és a Koronák termét is. A Koronák termének létrehozója Borgia Szent Ferenc volt, aki dédapja tiszteletére az által használt duplakoronás címert alkalmazva. A teremben kitünnek a neomudejár csempék, és a Borgia Szent Ferenc életét bemutató falikárpitok. A Korona teremböl a dolgozó szobába jutunk, majd onnan a már említett szobába, ahol a Szent gipszböl készített halotti maszkját is megtekinthetjük.
Gandía Régi Egyetem Plaza Escuelas Pías
A Gandía Régi Egyetem Borgia Szent Ferenc alapította 1549-ben, és az egyik első volt Európában, Alcalá de Henares, Valencia vagy Bolonia mellett. Baltasar Gracián filozófus, Juan Andrés író és humanista, valamint Antonio José Cavanilles felvilágosult botanikus járta át ennek a jezsuita egyetemnek a tantermeit. Ezen a téren található az öt bronzszobor, amelyek a család leghíresebb tagjait ábrázolják, Manuel Boix alkotásai, amely a Borgia család öt leghíresebb tagját ábrázolja: III. Calixto és VI. Alejandro pápa, ennek gyermekei César és Lucrecia de Borja, valamint Gandía IV. hercege és a város védőszentje, Borgia Szent Ferenc. A szobrokat 1998-ban helyezték el a Régi Egyetem téren.
Santa María de Gandía papi szemináriumi templom
A város történelmi központjában található valenciai gótikus stílusban épült katolikus templom.
A 13. század óta ezen a helyen áll Gandía plébániatemploma, amelyet a késöbbiekben folyamatosan átépítették és így alakult ki az a templom amelyet ma is láthatunk. Gandía királyi hercegei, Aragóniai Alfonz - Idősebb - és fia, Ifjú Alfonz- lerombolták az eredeti templomot, hogy újat építsenek, helyére, habár csak az első fázist volt idejük befejezni, a Szent Mária kapuig, viszont amikor a Borja család a városba érkezett, az adott igazán nagy lendületet a templom elkészítésére. Végül megépítését Enríquez de Luna Mária, Gandía második hercegének felesége, és így Gandía régens hercegnője fejezte be. Az épületen nagyon jól látszik, hogy két részböl áll, a korábban elkészültböl, és abból amit VI. Sándor pápa menye Enríquez de Luna Mária építtetett, és az apósánál azt is elérte, hogy papi szemináriumi rangra emelje. Ennek köszönhetöen több, a korszak fontosabb építészei közül is részt vetttek a munkálatokban, ugyis mint: Pere Compte, Damià Forment vagy Paolo de San Leocadio.
A papi szeminárium a mai napig működik. Maga templom belülről gyönyörű, márvánnyal, lámpákkál, zászlókkal, ólomüveg ablakokkal és festményekkel teli. 1936. augusztus 2-án, nem sokkal a polgárháború kitörése után a szemináriumi templom nagyon nagy károkat szenvedett, leégett, sok képe és oltárképe szinte teljesen elveszett.
Ausias March emléktábla
A Calle Major 36-38 szám alatt található ház falán van egy emléktábla, amelyet az 1397 körül-1459.03.03 között élt Ausias Marchnak állítottak, és azt jelzi, hol élt ez a spanyol honban nagyon híres valenciai lovag és költő, akit a középkori valenciai irodalom egyik legjelentősebb lírai költőjének tartanak, és egyben Petrarca költészetének követője is volt.
A Valenciai Királyság Beniarjó nevü településén született, valenciai nemes családból származott. Apja, Pere March lovag és költő 1413-ban halt meg. March fiatalkorát Gandia város hercegi udvarában töltötte, melyet gyakran szülővárosának is tartanak. 1420-ban más lovag-költőkkel, például a valenciai Jordi de Sant Jordival együtt csatlakozott V. Alfonz aragóniai királyhoz és részt vett a Szardínia és Korzika elleni hódító hadjáratban. 1424-ben Szicíliában is harcolt a kalózok ellen, de 1425-ben befejezte a katonai szolgálatot és a továbbiakban birtokai igazgatásával foglalkozott. Kétszer nősült: 1439-ben Joanot Martorell költő nővérét vette ell feleségül de sajnos fél évvel később meghalt. Második feleségével, Joana Escornaval 1443-ban kötött házasságot és 1444-től átköltözött Valenciába de a birtokait sem hanyagolta el. Vianai Károly navarrai herceg közeli barátjának számított.
Irodalmi alkotásai azért tünnek ki a kor alkotásai közül, mert azt valenciai nyelven írta nem pedig a trubadúrok által használt okcitán nyelven. 128 hosszabb-rövidebb költeményt írt. Nem lehet pontosan tudni mikor kezdett el írni, talán 1430 körül, mivel verseinek keletkezéséröl nincsenek megbízható adatok.
Fennmaradt költeményeinek legnagyobb része szerelmi dal (Cants de amor). Szerelmi lírájának ünnepelt hölgye talán egy Teresa Bou (vagy Monboy) nevű valenciai nemesasszony volt, akit a költő – akárcsak Petrarca – egy templomban pillantott meg először. Ausiàs March őt énekli meg, neki hódol, utána vágyakozik dalaiban. Nem szakít teljesen a trubadúr költészet hagyományaival, de az udvari szerelem mesterkélt retorikája helyett intimebb, személyesebb hang válik uralkodóvá verseiben.
A halál témája (Cants de mort) csak néhány versében kerül előtérbe. Ezek talán második felesége, Joana Escorna halálához kapcsolódnak és az emlékezésről, a lélek sorsáról, a hiány fájdalmáról szólnak. A Canto espiritual egyetlen hosszú spirituális ima és személyes meditáció saját fogyatékosságairól.
Ausiàs March már életében is kapott elismerést, a kasztíliai Santillana márki nagy költőként üdvözölte. A 16. században szövegeit kétszer fordították kasztíliai (spanyol) nyelvre. Először Baltasar de Romani nyomtatta ki versei egy részét 1539-ben Valenciában, négy évvel az eredeti valenciai szöveg első kiadása előtt, a következő kiadás már 124 verset tartalmazott (Valladolid, 1555). Jorge de Montemayor spanyol fordítása 1560-ban jelent meg,
Költészete mintát adott a korszak valenciai költőinek, és hatása kimutatható több jelentős 16. századi spanyolul verselő költő, például Juan Boscán és Garcilaso de la Vega műveiben is.
Cotalbai Szent Jeromos kolostor
A kolostor a 14. és a 18. század között épült és Alfahuir településén található kb. 8 kilométerre Gandiától. A kolostor építészeti stílusa valenciai gótikus, némi mudejarral és neoklasszikus stílussal fűszerezve. Lépcsője valenciai gótikus stílusban készült. A bazilikában található Aragóniai Alfonz gyermekeinek faragott kőből készült középkori szarkofágja.
Gandiai régészeti múzeum
A mai Gandiai Régészeti Múzeum épülete a középkorban a Borja család kórháza volt. Az építmény a város fallal körülvett területén található, amely szintén a középkorig nyúlik vissza. Ma a helyszínen számos kiállítás látható a Safor régió régészeti örökségéből. Emellett különleges, a Parpalló-barlangból származó darabokat állítanak ki. A Parpalló barlang Európa egyik legjelentősebb őskori lelőhelye.
Szent Klára Apácazárda
Aragóniai Violante, Aragóniai Alfonz királyi herceg lánya alapította, a Borgia család számos nőjének kolostora volt: közülük 33-an éltek itt. Közülük az első Isabel de Borja volt, majd nem sokkal később édesanyja, María Enríquez. A család és a kolostor közötti kapcsolat olyan volt, hogy a borgia nők gyakorlatilag monopolizálták az apátnői pozíciót a 16. és 17. század nagy részében.
Gandia srandja
A strand három kilométer hosszú és finom homokkal borított, szélessége mintegy száz méter. A tengerpart és általában Gandía éghajlata szubtrópusi mediterrán. Emiatt a hőmérséklet télen enyhe, a nyár pedig nagyon meleg.
Ausias March Park
Nagyon kellemes kis park zöld területével, ahol nagyokat sétálhatunk, vagy csak pihenhetünk egy padra leülve.
Alquería del Duc kúria
Alquería de Duc kúria amely Don Alonso néven is ismert. Az épület alaprajza négyzet alakú, ahogy a központi terasz is. A földszintet az istállóknak, a raktárnak és a magtárnak szánták. A nemesek az emeleten laktak.
Ebben a kúriában az előszoba és a szobák mellett állt egy kis kápolna is. Az építkezés a 16. századra nyúlik vissza. Gyönyörű narancsfák veszik körül. Szakértők szerint egyik tornya muszlim eredetű. Nem messze innen egy vizigót nekropolisz található, júliusban és augusztusban tárlatvezetést is tartanak.
Bari Szent Miklós templom
A Bari Szent Miklós templom 1962-ben épült, bár már 1959-ben megvoltak a tervei és a Grao de Gandia tengeri negyedében található, és azért építették ide, hogy ennek a résznek is legyen egy katolikus temploma, mert az előző a spanyol polgárháborúban elpusztult.
Az építmény egy háromszög alakú kiemelkedőn található a tenger felett és két oldala a tenger felé néz, és hosszú hajója a felkelő Nap felé néz.
Cueva del Parpalló
A Parpalló-barlang nagyon fontos őskori lelőhely a Parpalló-Borrell Városi Természeti Parkban található és az UNESCO világörökség része, területe körülbelül 560 hektár. A Mondúver-hegységben található és a barlangot 2014-ben nyitották meg, benne vésett és festett kőtáblákat nézhetünk meg többek között. Amellett még azért is jelentös ez a barlang mert a Homo Sapiens egyik első lelőhelyeként tartják számon. Ha erre járunk, ne hagyjuk ki.
Marenys de Rafalcaid strand
A Marenys de Rafalcaid jól kialakított strandján finom aranyszínű homok található. A hullámok mérsékeltek, ami ideálissá teszi az úszásra. A közelben szállodák, éttermek és néhány bár található. A városközpontból busszal vagy autóval lehet eljutni ide.