Ezt a római katolikus bazilikát XVI. Benedek pápa 2010. november 6-án és emelte Bazilikai rangra és szentelte fel. A Szent Család Templom, bármenyire is szeretnénk, bizony nem katedrális mivel nem egyházmegyei székhely, mint a Szent Eulalia és Szent Kereszt katedrális, amely a Gótik negyedben található Barcelonában.
A munkálatok jelenleg is folynak és lassan épül, mert a tervei nagyon összetettek, stílusa pedig az organikus építészet, de néhányan a modernizmushoz (szecesszió) sorolják, de van aki kubista jellegzetességeket is talál rajta. Amikor elkészül a világ talán legnagyobb bazilikája lesz. 2026-ra tervezték elkészültét, de nagy valószínűseggel a munkák tovább folytatódnak majd.
José María y Bocabella gazdag barcelonai könyvkereskedőtől ered a templom építése, aki olyan bazilikát szeretett volna, amelyben gazdagok és szegények egyaránt imádkozhatnak. Alapítványa vásárolt egy 2 hektáros területet a város egyik akkori szegénynegyedében, amit ma a templomról la Sagrada Família negyednek hívnak. Eredetileg az épület alaprajzát Francesc Paula de Villar tervezte, de összeveszett az építtetőkkel, és így azok Joan Martorellt a Barcelonai egyházmegye főépítészét keresték meg.
Az alapkő letételére 1882-ben került sor, március 19-én, Szent József napján, amely azért is lényeges, mert Szent József volt az egyetemes anyaszentegyház patrónusa, az első vatikáni zsinat ótam és Bocabella volt a megalapítója a Szent József-hívők Egyesületének, amely a mostani templom helyét képező területet megvásárolta.
Antonio Gaudít, 1883-ban bízták meg a templom építésével, és mint már tudjuk, életének nagy részét főként ennek a munkának szentelte, a templomot élete főművének tekintette. Gaudí az eredeti neogótikus irányt egy egészen másra cserélte le, kivéve a már meglévő Kriptát, ahol a mai napig nyugszik. Életének utolsó 15 évben már csak ezzel az épülettel foglalkozott.
A Szent Család templom nagyon sok természeti utalást és szimbólumot tartalmaz. A belső szerkezet fő oszlopai fákat formáznak, az egyik oszlop alapja egy tengeri teknős, egy másiké pedig egy szárazföldi; mindez a tenger és a szárazföld közti egyensúlyt jelképezi. Gaudí a természetet nemcsak inspirációként használta, hanem a természetben található növényeket, földrajzi képzödményeket és alakokat vizsgálta, hogy tanulmányozza alkjait és az általuk elbírt súly érdekelte.
Gaudí hitte, hogy egyetlen olyan építmény sem, amely ember alkotott mulhatja felül Isten alkotását, eért a Jésus torony egy méterrel lesz alacsonyabb mint a Montjuic, amely Barcelona városához tartozó domb és úgy lett tervezve, hogy a város minden pontjáról lehessen látni. A legmagasabb pontján egy üvegmozaik lesz látható, hogy ha megcsillan rajta a nap vagy a holdsugár akkor az mint egy jelzöfény vezeti haza Barcelona városlakóit.
A bazilika alaprajza latin kereszt alakú, öt hajós, főhajója délre mutat, és hossza az apszistól az északi végig 90 méter. 45 méter széles, szélessége 60 m. A főhajó szélessége 45 m.
Az 1936-39-es spanyol polgárháború ezt az épületet sem kímélte, antiklerikális partizánok felgyújtották és lerombolták a félkész épület egy részét, Antoni Gaudí makettjeit, tervrajzait és a kriptában kialakított műhelyét.
A templom 2006-ban lett Spanyolország leglátogatottabb idegenforgalmi látnivalója. Abban az évben már több mint 2 370 000 belépőjegyet adtak el az idelátogató turistáknak – ezzel megelőzte a madridi Pradót és a granadai Alhambrát.
A templomnak 18 tornyot tervezett Gaudí ebböl 12 az apostolok, 4 az evangélisták tiszteletére van szentelve; a fennmaradó két torony Jézus és Szűz Mária tiszteletét jeleníti meg. A tornyok különböző magasságúak: például a külső Születés tornyai 98 méteresek, 107 méteresek a középső Szenvedés tornyai.
Az apostolok tornyainak alakja püspöki pásztorbotra emlékeztetnek. Hosszú, függőleges rések díszítik őket. A színes, filigrán megmunkált toronysisakok az illető apostol mint védőszent nevét viseli arany kereszten. Néhány tornyot keskeny kőhidak kötnek össze.
A bazilika fő tornya a Jézus-torony, amely a tervek szerint az összes többi fölé emelkedik majd, és 170 méteres magasságával magasabb lesz a jelenlegi legmagasabb templomtoronynál, az ulmi székesegyház tornyánál.
A bazilikának három homlokzata van, a Születés Kapuja (Fachada de la Natividad), amely keletre nyílik, nagyrésze még Gaudí életében elkészült, részletesen ábrázolja 2005-ben az UNESCO a világörökség részévé vált. A Szenvedés Kapuja (Fachada de la Pasión) nyugatra néz, és már Gaudí halála után kezdték el az építését, még nincs teljesen kész, és nem olyan díszes mint a Születés oldala, Egyszerűség, letisztultság, áttekinthetőség és nagy alakzatok jellemzik, hat ferde oszlop támasztja. A haramdikoldala a Feltámadás Kapuja (Fachada de la Gloria), amelyet a déli oldalra terveztek. Még nem kezdték el építeni, de állitólag 21 oszlopa lesz, két kápolnája, elviekben lesz egy lépcsösor is, de jelenleg még egy háztömb van a helyén.
Hivatalos Weoldal https://sagradafamilia.org/es/home
Jegyvásárlás: https://sagradafamilia.org/es/tickets-individuals
Nyitvatartás:
Áprilistól szeptemberig: hétfő-péntek 9:00-20:00,szombat 9:00-18:00, vasárnap 10:30-20:00.
Novembertől februárig: hétfő-szombat 9:00-18:00, vasárnap 10:30-18:00.
Március és október: hétfő-péntek 9:00-19:00, szombat 9:00-18:00, vasárnap 10:30-19:00.
December 25., 26., január 1. és január 6.: 09:00-14:00.
Pénztárzárás minden esetben fél órával a zárás előtt.
Nemzetközi misék időpontja (a belépés ingyenes rájuk): minden szombaton és egyházi ünnepek előtti napon 20:00-kor és minden vasárnap és egyházi ünnepi napokon 9:00-kor.