Az Albéniz-palota (katalánul Palauet Albéniz), korábban Montjuic királyi pavilonja, egy palota a Montjuïc-hegyen, Barcelonában, Spanyolországban. Jelenleg a spanyol király hivatalos rezidenciája a városban tett látogatásai során.
Felépítése óta különböző funkcióihoz igazították: először az 1929-es barcelonai Nemzetközi Kiállításon a Korona képviseletének helyeként, majd ezt követően jeles emberek szállásaként. Jelenleg a spanyol királyi család hivatalos rezidenciájává nőtte ki magát a katalániai hivatalos tartózkodásuk alatt. A palotát Joan Maragall kertje veszi körül.
Az 1929-ben Barcelonában megrendezett nemzetközi kiállításra épült. A közhiedelemmel ellentétben az épület nem királyi rezidenciaként szolgált, hanem a Spanyol Királyi Ház képviseletének adott otthont. A királyi család pihenőhelynek, harapnivalónak és teázásnak, valamint a kiállításra látogató jeles vendégek fogadására használta.12 A rendezvény ideje alatt az uralkodók a nemrég épült Pedralbes királyi palotában laktak. 3
A pavilon tervezését a Királyi Ház építésze, Juan Moya végezte.4 Emiatt bár a kiállításon szereplő épületekre nem volt jellemző stílusbeli homogenitásuk, az épület mégis kiemelkedett, mert nem követte az irányelveket. A kiállítás legtöbb palotájának és pavilonjának mediterrán építészete és katalán stílusa, de közelebb állt a madridi királyi helyszínek Bourbon ízléséhez és esztétikájához.
A hivatalos beiktatásra XIII. Alfonz király, Eugénia Viktória királynő, az Infanták és más hatóságok jelenlétében 1929. október 5-én került sor.5
A kiállítás után
1930-ban, a kiállítás befejezése után javasolták a Barcelonai Zenei Múzeum elhelyezését a palotában. A projekt nem járt sikerrel, de a Múzeum Igazgatósága javasolta Isaac Albéniz katalán zenész, zeneszerző és zongoraművész tiszteletére egy mellszobor készítését és elhelyezését. A városi tanács jóváhagyta, és ettől a pillanattól kezdve a Montjuic királyi pavilonját Albéniz-palotaként ismerik. Ezt a mellszobrot Enric Casanovas és Mateu Fernández Soto barcelonai szobrászok faragták.6
Miután 1952-ben a második köztársaság és a polgárháború alatt zárva és megszállva maradt, a palota Angelo Dell'Acqua bíborosnak, pápai legátusnak ad otthont, aki a XXXV. Eucharisztikus Kongresszusra érkezett Barcelonába. 1957-ben José María de Porcioles polgármester úgy döntött, hogy a palotát híres látogatók – köztük Konstantin görög herceg, Richard Nixon, William Tubman, Habib Burguiba, Tisserant bíboros és Christian Pineau – szálláshellyé alakítja.
1965 és 1970 között a barcelonai városi tanács a palota átalakításáról és bővítéséről döntött, és a projektet Joaquim Ros de Ramis, Antoni Lozoya és Ignasi Serra Goday önkormányzati építészeknek ítélte oda. A két új szárny hozzáadásával a régi négyszögletű pavilon a jelenlegi nagy T-alakúvá vált.8
Porcioles polgármester úgy döntött, hogy a belső teret a kortárs katalán művészet legreprezentatívabb művészeinek, többek között Ramón Martí Alsina, Ramón Casas, Joaquín Mir vagy Santiago Rusiñol festményei, valamint a Plandiura kollekcióból származó bútorok díszítik. A felújítás részét képezte egy kupola létrehozása is Salvador Dalí festményeivel, amelyek a kultúrát és a várost idézik, egy másikat pedig Carlos Muñoz de Pablos ólomüvegeivel. A közeli Palacio de las Misiones és Palacio de Arte Moderno lebontása. lehetővé tette a kertek bővítését, amelyeket a katalán költő tiszteletére Joan Maragall Gardens-nek neveztek el. Az új épületet Franco tábornok avatta fel 1970. június 23-án.
A felújított palota első vendégei Juan Carlos de Borbón és Szófia görög hercegek voltak 1971 februárjában, akik 1975-ös trónra lépésük után a királyi palota helyett inkább az Albéniz-palotát választották hivatalos rezidenciául a városban. Pedralbestől.
Nagyon ritkán lehet látogatni, általában szeptemberen Mercé ünnepekor nyitják meg a nagyközönség elött, amikor is több szalonon, és még a konyhán is végig lehet menni. Az idén 2024-ben szeptember 20 és 24 között lehetett meglátogatni, de így is volt, hogy másfél órát kellett várni a bejutáshoz.
Hogyan lehet az Albéniz Palotához eljutni:
Metro: L1, L10S, L3, L8.
Vonat: R4, RG1, S3, S8, L1.
Autobusz: 150, 55, X80, 13, 125.
Sikló (Funicular): FM,
Kabinos felvonó: TELEFÈRIC DE MONTJUÏC.
A legegyszerübb az ha leszállunk a metróról a Plaza de Espanya megállónál, és a Barcelonai vásár mellett felgyalogolunk (vannak mozgólépcsök) a Katalan Szépmüvészeti Múzeumhoz és azt megkerülve jutunk el a palota kertjéhez. Amely szintén keveset van nyitva, általában vasárnaponként és ünnepnapokon.