A fallasi fesztivál Valenia tavaszköszöntő ünnepe. Eredete a város ácsainak ősi hagyományáig nyúlik vissza, akik védőszentjük, Szent József fesztiváljának előestéjén a műhelyeik előtt, az utcákon és a nyilvános tereken azokat a régi bútorokat, szemetet és a “parot”-okat (kampós fabot amely a mécseseket tartja) amelyekkel a téli napokon világítottak. Emiatt a cremà (a Fallas-emlékművek égésének pillanata) napja mindig egybeesik a 19.-vel Szent József ünnepével.
Maga a Falla szó fáklyát jelent, viszont ezt a késöbbiekben több dologra is alkalmazzák. Például így hívják az éghető szoborcsoportokat, a társaságokat amelyek tagjai ezeket a szobrokat állítják fel.
A 18. században a Fallas-t éghető anyagokból álló szobrokká redukálták, amelyeket Fallas-nak hívtak, és San José előestéjén éjszaka égtek.
Ezek a Fallas szobrok fejlődtek az évek során, kritikus és ironikus érzésekkel teltek meg, melyek a Fallas szobrok figuráin és jelenetein keresztül humoral füszerezett társadalomkritikát mutatnak be.
Már a 19. Században elkezdték ezeknek a szobroknak a felállitását, és már díjakat is adtak enkik, mint például a “La Traca” magazín által 1885 -ben odaítélt díjak. 1901-ben Valencia városi tanácsa maga osztotta ki az első önkormányzati díjakat a legjobb Fallasért.
A késöbbiekben egész müvészeti ág fejlödött ki, a város északi részén egy egész városrész mühelyeiben készítik egész évben ezeket a szobrokat, az ún. Ciutat Fallerben.
Az ünneplés február utolsó vasárnapján indul a “Cridá”-val vagyis az ünnep kikiáltásával, amelyet mindig a Serrano Tornyoknál tartanak. Majd március elsejétöl március 19-ig minden délután 14.00 -kor egy nappali hangjátékban lehet részünk (Mascletá) ha a Városháza terén járunk. Az utolsó években nemcsak nappali hangjátékben lehet részünk, hanem éjszakaiban is, ugyanis néhányat rendeznek abból is.
A Mascletá mellett az ünnep részei, már az 1930-as évek óta a “Nit del Foc” vagyis a nagy tüzijáték, amit a Túria folyóból lönek ki. Aki szereti az ilyen színes, hangos, tüzes látványosságot, akkor ott a helye. Általában március 17 és 18-án éjjel, éjfél körül tartják, amikor a virágfelajánlásból (Ofrenda) odaér az ünnep királynöje a Fallera mayor.
A viráfelaljánlást minden március 17-én és 18 án délután 16:00 órától éjfélig tartják, és a Plaza de la Virgen (Szűz tere)ér véget, ahol egy 15 méter magas Szüz Máriát és a gyermek jézust ábrázoló fakeretbe tüzdelik a többezer szegfűcsokrot, amelyet a falla csoportok visznek ünneplö ruhájukban. A szoborkeret 1987 -ben készült el, es külön a szüz palástját készítő csoport is van, akik féltve örzik a palást rajzolatának tervét. 2024 -ben a Tribunal de las Aguas, vagyis a már több évszázadok óta fennálló vízbíróságnak tettek tiszteletet vele, hiszen a mintázatából ezt lehetett kivenni.
A szobrok fellállítása minden évben március 12 körül kezdödik, ma már több mint 700 ilyen szobrot állítanak fel Valencia szerte, és közel 500 utcát zárnak le. A gyeremek Falla szobrok felállításának napja március 15, ugyanis ekkor megy végig a bizottság, amely majd kiosztja a díjakat. A nagy falla szobrokat március 16-án készítik el teljes pompájában, mert a dijkiosztó bizottság azon a reggel látogatja meg azokat. Minden szoborcsoport egy kategóríában (sección) versenyzik. A speciális kategóriában 9 falla szerepelt 2024. Ezek közül a felnött falla szobor versenyt az Antigua Campanar Falla nyerte, a gyermekét pedig a Convento Jerusálen falla szoborcsoportja.
A mascletá, és virágfelajánlás mellett még azt is meg kell említenünk, hogy a falla csoportok ilyenkor egy teljes álló hétig buliznak, paella fözést, hússütögetést, és diszkóestet tartanak. Emellett pedig durrogtatják a petárdákát ezerrel. Ez történik minden március 18, 19-én reggeli is amikor a “Despertá”-ával felpetárdáznak bennünket reggel 8-kor.
Ha ebben az idöszakban járunk Valenciában akkor minden utcasarkon egy “Churros” készítö kocsira akadunk, amely nem csak ezt a hosszú fánkszerü édességet, hanem “buñuelos”-t (tökböl késztült fánk) is ehetünk
A bikaviadalok sem maradhatnak el az XIX.-ik század második felében épült bikaviador arénában.
Az ünnephez tartozik még a „Ninot” kiállítás, amelyet minden évben megtartanak, most az utóbbi években már a Tudományok és Müvészetek városában tartották. Korábban a “Nuevo Centro” bevásárló központban. A fallaszobrokat alkotó szobrok valenciai elnevezése a “ninot”. A falla csoportok nagy többsége készít egy pici szobor csoportot vagy egy darab kisebb méretü szobrot, amelyet kiállít, és amely közül minden évben kiválasztanak egyet, amelyet felmentek a tüz alól vagyis ez lesz a “ninot indultat” vagyis a felmentett szobor. Ezek a szobrok minden évben a Fallas múzeumba kerülnek amely a város Monteolivete negyedében található.
Végezetül az ünnepségsorozat lezárásaként, március 19-én éjjel az összes falla szobrot elégetik, de úgy hogy abból semmi nem marad másnapr. A valenciai városi takarító társaság olyan jó munkát végez, hogy egyetlen hamuszemcsét sem találunk a városban.
Aki teheti, feltétlenül látogasson el Fallaskor Valenciába.